piątek, 24 lipca 2015

SMORODINÓWKA

Smorodinówka, to pracochłonna nalewka, która powstaje z połączenia nalewki z owoców czarnej porzeczki z "listkówką" - nalewką z liści z czarnej porzeczki. Wymaga czasu i cierpliwości, ale efekt jest tego wart. Nalewka jest tym lepsza, im dłużej stoi.

SKŁADNIKI:
1 szklanka młodych listków czarnej porzeczki
1 kg czarnej porzeczki (odszypułkowanej)
1/2 l spirytusu 96%
1/2 l wódki żytniej
1/4 łyżeczki kwasku cytrynowego
1 i 1/2 szklanki cukru
2 goździki, kawałek cynamonu, laska wanilii
2 łyżki miodu
Porzeczki umyć, osączyć, zmiksować, przełożyć do słoja, dodać goździki, cynamon, przeciętą wanilię i zalać spirytusem. Odstawić na 2 miesiące w ciepłym miejscu (na słońcu).
Listki umyć, osączyć, zalać szklanką żytniówki i odstawić na 2 tygodnie w chłodnym miejscu. Zlać nalew i odstawić (zamknięty). Liście ponownie zalać pozostałą wódką na kolejne 2 tygodnie. Zlać nalew i oba nalewy połączyć. Liście zasypać 1/2 szklanki cukru, odstawić na 4-5 dni w ciepłym miejscu. Mieszać. Zlać syrop i połączyć z alkoholem i kwaskiem cytrynowym. Wymieszać i odstawić w ciemne miejsce.
Zlać nalew znad porzeczek. Owoce zasypać 1 szklanką cukru. Dodać miód i postawić w ciepłym miejscu na 5-6 dni. Zlać syrop, przefiltrować i połączyć z nalewem i listkówką. Odstawić na 6 miesięcy w chłodnym miejscu.1 komentarz:

  1. Nigdy nie piłam takiej nalewki :) musze koniecznie spróbować!

    OdpowiedzUsuń